Prof.Dr.Murat Cem Miman_ Kulak Burun Boğaz Hastalıkları_ İzmir
YAZAR : 07/11/2015

Vertigo Bir Hastalık Değildir !

Vertigo, başdönmesi anlamına gelen latince bir terimdir. Tıpkı sırt ağrısı, karın ağrısı gibi bir yakınma çeşididir. Vertigo da sadece bir yakınmadır, tek başına hastalık değildir. Vertigo, yani baş dönmesine neden olan birçok hastalık vardır. Baş dönmesi ya da dengesizlik yakınmanız varsa buna neden olan hastalığı bulmak ve tedavi olmak için Kulak Burun Boğaz Hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurmalısınız.

Bu yazıda başdönmesi yakınması hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Bu yazıdan sonra vertigo konulu  diğer yazılarımda vertigoya neden olan hastalıklardan daha detaylı bahsedeceğim.

Vertigonun bu kadar moda bir terim olmasının nedeni çok sık görülmesinden kaynaklanmaktadır. Erişkinlerde hastaneye her 25 başvurudan biri vertigo nedeniyledir. İnsanların beşte birinin vertigo, üçte birinin de dengesizliği hayatlarında en az bir kez tecrübe ettiği bildirilmiştir. Bu yakınmaları olan hastaların ise yaklaşık yarısı işe gidememiş, %80’i günlük yaşamda etkilenmiştir. Üstelik baş dönmesi inatçı bir şikayettir, hastaların yarısında bir yıl içerisinde aynı kalmakta veya daha kötüleşmektedir. Görülme olasılığı yaşlılıkta daha da artmaktadır.

Başdönmesi, iç kulakta yer alan ve bedenimizin denge durumunu algılayan organdaki arızalar ya da iç kulaktan beyin ve beyinciğe gelen sinyallerin işlenirken oluşan hatalar sonrası açığa çıkar. Yani vertigo ya iç kulaktan ya da kabaca beyne ait hastalıklardan meydana gelir. Bu ana iki nedenden başka dengeyi etkileyen kardiyak veya psikiyatrik hastalıklar yanında, ilaçların yan etkileri de sayılabilir. Bir bilimsel çalışmada başdönmesi ve dengesizlik yan etkisi olan yaklaşık 1000 kadar ilaç rapor edilmiştir. Hatta bu ilaçların bir kısmının vertigo tedavisinde kullanılan gereksiz ya da yanlış ilaçlar olduğu belirtilmiştir.

Şimdi içinizi ferahlatacak bir şey söyleyeyim: Baş dönmesine neden olan hastalıkların yarısından fazlası iç kulak hastalıklarına bağlı, sadece %10 kadarı beyin hastalıklarına bağlı olduğu için çoğunluğu bir sekel bırakmadan iyileştirilebilmektedir. İç kulak hastalıklarından en sık görüleni ise halk arasında “iç kulakta kristallerin yerinden oynaması”na bağlı gelişen “iyi huylu, hareketle ortaya çıkan başdönmesi”dir. Bunun teşhisi ve tedavisi çok basittir. Şimdi rahatladınız, arkanıza bir yaslanıp yazının geri kalan kısmını endişesiz bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz.

Doktorunuz size sorduğu detaylı sorular ve uyguladığı muayene yöntemleri ile vertigoya neden olan hastalığın iç kulaktan mı beyinden mi kaynaklandığını saptamaya çalışacaktır. Hastalığın ne olduğunun saptanması tedavi seçimi açısından önemlidir. Zira bazı hastalıklar sadece hekiminizin başınıza yaptıracağı hareketlerle (ki bu iç kulaktaki kristalleri yeniden konumlama manevrasıdır), bazıları ilaçla, bazıları fizik tedavi desteği ile, bazıları ise girişimlerle tedavi edilmektedir.

Başdönmesine yol açan hastalığınızın tanısı için bazen sadece doktorun sorgulaması ve basit muayeneler yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda beyin filmi, kan tahlilleri, işitme testi ve denge tanı laboratuarlarında kullanılan bir takım ölçümlerle altta yatan hastalığınızın tanısı %90’lara varan oranlarda konulmaktadır. Hangi incelemenin ne zaman yapılacağı doktorunuzun inisiyatifindedir ve bu bir basamaklar zincirinden oluşur. Sakın “ben bu testleri yaptırmak için size geldim doktor bey/doktor hanım” diye hastaneye başvurmayın. Laf aramızda doktorların hiç istemedikleri bir durumdur bu -:))

Başdönmesi ve dengesizlik yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren yakınmalardır. Biz doktorlar doğru tanı ve etkili tedavi yaklaşımlarımız ile yaşam kalitenizi arttırmak için varız. Kanıta dayalı yaklaşımlardan uzaklaşmadan belirtmek gerekirse vertigo şikayetinizin (dikkatinizi çekerim “hastalığınızın” demedim) hangi durumda tehlikeli veya iyi bir hastalıktan kaynaklandığını, nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini interneti okuyarak değil bu konunun uzmanlarına başvurarak anlayabilirsiniz. Sizlere baş dönmesiz, bizlere de “vertigo hastalığım varmış” yerine “başım dönüyor doktor bey” diyen hastalar diliyorum.

Geçmiş olsun.

 Baş dönmesi ile ilgili videom için tıklayınız: http://www.mcmiman.com/video-galeriPROF.DR. MURAT CEM MİMAN

SINIRLI SORUMLULUK BEYANI

Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

HIZLI İLETİŞİM

0232 399 50 50
0535 665 48 34
[email protected]
Medical Point Hastanesi KBB Bölümü
1825. Sk. No:12, 35575 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma : 09:00-17:30
Cumartesi : 09:00-12:30