Prof.Dr.Murat Cem Miman_ Kulak Burun Boğaz Hastalıkları_ İzmir
YAZAR : 03/09/2015

İletişimde Ses ve İşitme

Yaşamak için iletişime, daha iyi/kaliteli yaşamak için daha sağlıklı/etkili bir iletişime ihtiyacımız var. Etkili iletişimin temel taşı "söyleme ve dinleme"; onun fizyolojik ayakları ise "ses ve işitme" dir. En önemli duyularımızdan biri olan işitme ve onunla birebir ilişkili olarak gelişen ses yetimiz Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bilim dalının ilgi alanındadır. Bu alanlardaki bozukluklar veya onları etkileyen hastalıklar için KBB uzmanlarına başvurulur.

İşitme, iletişimin temel duyusudur. İşittiklerimiz sayesinde çevremizden haberdar olur, tehlikenin erkenden farkına varır ve uygun tepkileri veririz. Bu tepkiler fiziksel, duygusal veya bedensel olabilir. Yenidoğan bir bebeğin anne sesini duyduğundaki gülümsemesi ve kalp atışlarının değişmesi buna iyi bir örnektir. Konser salonunda incelikli bir keman melodisi sizi hüzünlendirebilirken; gecenin bir yarısı dışarıdan gelen yüksek müzik sesine tepkiniz nasıl olur? Bu temel tepkiler dışında işitme sayesinde sosyal, kültürel ve akademik gelişimimizi sağlarız. İşitme eksikliğinde en ilkel tepkilerimizden en gelişmiş özelliklerimize kadar tüm hayatımız etkilenir. Evde eşinin konuşmasını tam duyamayan koca ile sınıfta öğretmenini işitemeyen ilkokul öğrencisinin dertleri ortak, hayatta yaşadıkları zorluklar farklıdır.

İşitmemizi sağlayan sistemde, yani kulak kepçesinden beyindeki işitme merkezine kadarki yolda olabilecek tüm hastalık ve sorunlar işitme kaybı yaratır. İşitme kaybının derecesi, bozukluğun şiddeti ve yeri ile bağlantılıdır. Dış kulak yolunda kulak kirine bağlı tıkaç hafif derecede işitme kaybı, orta kulakta sıvı birikmesi orta derecede işitme kaybı, iç kulak hücrelerinin gürültüye bağlı kaybı ise ileri derecede işitme kaybı yapabilir. İyi haber şudur ki, bugünkü teknoloji ve olanaklarımızla her türlü işitme kaybı tedavi edilebilmektedir.

İşitme cihazlarının teknolojik olarak modernleşmesi; orta kulak kemikçiklerine, kulak kemiğine ve iç kulağa elektronik cihazların ameliyatla konulabilir hale gelmesi günümüzün işitmeyi tedavi edici en ileri müdahaleleridir.

Doğuştan veya yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları bir kenara bırakıp, normal duyan bireyler olarak kulak sağlığımızı korumak için neler yapabileceğimize bir göz atalım:


 • Gürültülü ortamlarda bulunmayın, gürültüden kendinizi koruyun.
 • Kulak yolunuzu temizlemek veya kurulamak amacıyla kulağınıza bir şey sokmayın, karıştırmayın.
 • Damar sertleşmesi, diyabet gibi hastalıklara bağlı olarak işitme kaybı gelişme riski olduğundan, bu gibi sistemik hastalıklara karşı daha dikkatli olun, kaliteli ve sağlıklı yaşayın.
 • Sigara içmeyin.
 • Kulak ve işitme ile ilgili problemlerde mutlaka hemen KBB doktoruna başvurun.
 • Kulak zarınız delik ise ameliyatınızı geciktirmeyin ve kulağınıza su kaçırmayın.
 • Kulağınızı banyo, havuz ve denizden sonra ıslak tutmamak için uzaktan kurutma makinası tutarak kurutun.
 • Kulak zarınız sağlamsa kulağınızı sudan koruma amaçlı tıkaç kullanmanıza gerek yoktur.
 • 50'li yaşlardan sonra yıllık işitme testi kontrolü uygun olur, tarama yaptırın.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu varken (nezle, grip gibi) uçak yolculuğundan sakının veya önlem alın.
 • Bebeğiniz sırtüstü yatar pozisyonda iken biberon ile beslemeyin; emzirmeyin.
 • Sanılanın aksine kulak kiri, dış kulak yolu sağlığı açısından yararlıdır. Bu konuda titizlenmeye, pamuklu kulak çubukları kullanmaya gerek yoktur.
 • Deniz veya havuz sonrası sıklıkla dış kulak yolu enfeksiyonu geçirme hikâyeniz varsa koruyucu olarak suyla temas sonrası kulaklarınıza 2 damla sirke damlatabilirsiniz.
 • Her yenidoğan bebek, doğduğu hastane veya referans hastanede işitme taramasından geçirilmelidir.
 • Kreş ve okul çağındaki çocuğunuzda okula ilgi azlığı, derslerde performans düşüklüğü yaşıyorsanız işitme yönünden muayene ettirin.
 • Kulak çınlaması, kulak rahatsızlıklarının öncü veya eşlik eden bulgusu olabilir, mutlaka KBB hekimine başvurun. 

PROF.DR. MURAT CEM MİMAN

SINIRLI SORUMLULUK BEYANI

Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

HIZLI İLETİŞİM

0232 399 50 50
0535 665 48 34
[email protected]
Medical Point Hastanesi KBB Bölümü
1825. Sk. No:12, 35575 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma : 09:00-17:30
Cumartesi : 09:00-12:30